KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
BESKYDY A VALAŠSKO
  Dopravní přístupnost
Beskydy
Valašsko
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO BESKYDY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

X. Mezinárodní folklorní festival PLZEŇ 2006

Tisková zpráva
X. Mezinárodní folklorní festival "PLZEŇ 2006"
Plzeň, 15. - 18. června 2006
logo festivalu
Rekordních 21 folklorních souborů přivítá letos již X. jubilejní ročník Mezinárodního folklorního festivalu v západočeské metropoli. Během 10 let se festival již stihl zařadit mezi významné akce města Plzně. Z původně malé přehlídky několika souborů se postupem času stal čtyřdenní festival odehrávající se na několika scénách za účasti mnoha souborů z různých míst České republiky i zahraničí. Plzeňský festival byl také Folklorním sdružením ČR zařazen mezi nejvýznamnější folklorní festivaly České republiky a do dnešního dne se během něj představilo celkem 87 folklorních souborů (některé opakovaně) z 19 zemí Evropy, Ameriky, Afriky i Asie. Není bez zajímavosti, že některé soubory díky plzeňskému festivalu přicestovaly poprvé do České republiky (některé dokonce poprvé do Evropy!). Účastníky MFF PLZEŇ nedávno připomněla výstava "Plzeňská folklorní zastavení aneb 10 let Mezinárodního folklorního festivalu v Plzni" v prostorách Českého rozhlasu Plzeň. Desetiletá historie bude připomínána rovněž během letošních festivalových pořadů. Připraveny jsou ovšem také novinky - např. historicky první festivalová veřejná rozhlasová nahrávka ve studiu ČRo Plzeň (17.6. od 19:00hod) nebo slavnostní Galaprogram v Kulturním domě Inwest v Plzni (18.6. od 14:00 hod). Festival se od svého založení plzeňským Souborem písní a tanců Jiskra v roce 1997 stal vyhledávaným místem setkávání stovek milovníků folkloru a lidového umění.
První účastníky festivalu přivítají na návsi Obce Vrčeň již ve čtvrtek 16. čevna v 17,00 hodin. V pátek následuje vystoupení na Scéně U Sv. Jiří (19,00 v rámci Historického víkendu).
Hlavní festivalové programy se uskuteční na scéně "U Branky". V pátek v 19 hodin to bude společný pořad "V dobrém jsme se v Plzni sešli...", ve kterém se představí velká část účastníků. Na této scéně pokračuje program v sobotu v 10,30 hodin představením "My jsme k vám přijeli...". V 15,00 hodin následuje pořad "Plzeňská folklorní zastavení", věnovaný 10. jubileu MFF Plzeň. Sobotní program uzavře "Večerní muzikantské dostaveníčko", veřejná rozhlasová nahrávka lidových muzik a zpěváků, který je připraven na 19,00 hodin v Českém rozhlase Plzeň na Náměstí Míru.
Nedělní dopoledne bude patřit dětem. S programem "Nebudem pořád tak maličký..." vystoupí dětské soubory a zpěváčci na scéně "U Branky" v 10,30 hodin. Celý festival uzavře "GALAPROGRAM MFF PLZEŇ 2006" v Domě kultury INWEST ve 14,00 hodin.
Pro návštěvníky festivalu je připraven také bohatý doprovodný program. V prostoru před Brankou zaujme ve dnech 17. - 18.6. Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel.
Na X. MFF Plzeň 2006 se představí soubory: JISKRA Plzeň, JISKRA 58 Plzeň, ˇUSMĚV Horní Bříza, DOLINA Staré Město, OLEŠNICA Doloplazy, DRUŽBA Trenčín, SZÖTTES Bratislava, LÜTTE REIHE Delbrück (Německo), FOLK FORMATION FONTAIN Sofie (Bulharsko), SHAVLEGO Tbilisi (Gruzie), NSANKAYI Mbuji-Mayi (Kongo), INDONÉSKÁ TANEČNÍ SKUPINA z Indonéského velvyslanectví v Praze, JISKŘIČKA Plzeň, MLADINKA Plzeň, METELÁČEK Plzeň, PLZEŇÁČEK Plzeň, LIDOVÁ MUZIKA Z CHRÁSTU, MÁJEČEK Nýřany, ÚSLAVÁČEK Starý Plzenec, SLUNÍČKO Rokycany a BŘECLAVÁNEK Břeclav.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců Jiskra Plzeň, Folklorní sdružení České republiky, Ministerstvo kultury České republiky a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Záštitu nad festivalem přijali ministr kultury ČR Vítězslav Jandák, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor Města Plzně Miroslav Kalous.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, MEDIATEL - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz.
Vedle uvedených spolupořadatelů a partnerů festival dále podporují ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Obec Vrčeň, Česko-německý fond budoucnosti, Megas Plzeň, s.r.o., Dioss Nýřany, DSD Trade, s.r.o., DSD Praktik, s.r.o., Narex, Regionální obec Slováků Plzeň, Tiskárna Kalous - Skřivan Plzeň, Česká kultura, Kulturní dům INWEST a další.

Podle podkladů Michaely Vondráčkové zpracoval Jiří Pokorný,5.6. 2006

Kontakt:
Michaela Vondráčková
Tel. 723 979 527, e-mail: Vondrackova.Michaela@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 05.06.2006 v 22:57 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Zprávy horské služby
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
Sněhové zpravodajství
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba