KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
BESKYDY A VALAŠSKO
  Dopravní přístupnost
Beskydy
Valašsko
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO BESKYDY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

22. ročník MF Souznění viděly a slyšely tisíce lidí

22. ročník Mezinárodního festivalu Souznění, který se 13.12. uzavřel bohatým programem a večerním galakoncertem Alberta Černého s Lake Malawi a Kláry Vytiskové na Hukvaldech, viděly a slyšely tisíce lidí.

Přestože se festival kvůli trvající pandemii covid-19 uskutečnil převážně on-line, získal si přízeň diváků a posluchačů. Od prvního koncertu Davida Kollera vysílaného na vlnách Českého rozhlasu a na YouTube mohl festival počítat s tisícovkami sledujících. Do této si koncerty na dvou festivalových kanálech YouTube užilo devět tisíc lidí. Další zhlédnutí denně přibývají. Nemluvě o tisícovkách posluchačů Českého rozhlasu, pro které byl ještě připraven pořad Štědrodenní zámecká kratochvíle v sestřihu ze čtvrtečního koncertu i z dalších ročníků Souznění na Štědrý den 24.12. v poledne na stanici Vltava.

„Festival Souznění je úžasný a zvláště v letošní covidové době, kdy se podařilo Zdeňkovi Toflovi a jeho spolupracovníkům celou akci zachránit. Klobouk dolů,“ zhodnotili houslový virtuóz Václav Hudeček a jeho žena, spisovatelka Eva Hudečková nejen dění ve Frýdku-Místku, kde byli osobně přítomni, ale také koncerty v Ostravě a na Hukvaldech.
Letošní festivalový program přivedl do Moravskoslezského kraje hvězdy, jakými jsou houslista Václav Hudeček, cemballista Martin Hroch, mezzosopranistka Jana Hrochová, Benda Quartet nebo dívčí kapela Vesna zpěvačky a textařky Patricie Fuxové. Festival Souznění během svého letošního pětidenního programu nabídl i tradiční adventní a lidovou hudbu. Vystoupila skvělá folklorní uskupení, jakými jsou Bálešáci ze Starého Města, kapela Lipka z Jablunkova, Valašský vojvoda, cimbálová muzika Konopjan, dětský soubor Valášek či Dechová hudba Kozlovice. Vystoupení vybraných souborů se letos poprvé v historii festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel přenesla pod okna seniorských domovů v Ostravě a také na venkovní prostranství do Hukvald.

Generálním partnerem 22. ročníku MF Souznění byl Moravskoslezský kraj. Ze svého rozpočtu festival podpořily také statutární město Frýdek-Místek a obec Hukvaldy.

YouTube kanály, které jsou i nadále k dispozici pro sledování odvysílaných koncertů:
Koncerty Českého rozhlasu a Festival Souznění.

Kontakty:
Dramaturg a ředitel MF Souznění
Zdeněk Tofel, tel. +420 604 245 814
Mediální zastoupení
Eva Kijonková, tel. +420 721 857 097, e-mail: eva.kijonkova@ek-media.com

Souznění 2021

Souznění je tu s námi více než dvě desetiletí. Základní kámen mezinárodního festivalu byl položen před dvaceti lety v prosinci roku 1999. Kdo měl tenkrát to štěstí a mohl být s námi na náměstí sv. Petra ve Vatikánu, když se právě tam rozzářil vánoční strom z beskydské obce Morávka, bude si navždy pamatovat onu neopakovatelnou atmosféru. Tehdy vystoupila pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová se souborem Valašský vojvoda před papežem Janem Pavlem II., k němuž statný beskydský smrk z Morávky doputoval jako dar České republiky. Myšlenka byla na světě. Od prvního festivalového setkání (1999) v Divadle loutek na Výstavišti Černá louka v Ostravě se festival postupně ustálil ve čtyřdenní formě s pestrým programem napříč žánry.
Máme možnost zaposlouchat se do sváteční adventní hudby na mnoha zajímavých scénách v exteriérech a interiérech, včetně vybraných kostelů našeho kraje. Představujeme mizející svět lidových tradic z domova i zahraničí, seznamujeme se s vánočními zvyky blízkých i vzdálenějších krajů, můžeme společně obdivovat práci nejlepších uměleckých řemeslných mistrů, poslouchat duchovní hudbu a zpěvy, známé i méně známé koledy v podání dětí i dospělých, amatérů i profesionálů. Na své si přijdou rovněž milovníci specialit především domácí, ale i zahraniční kuchyně, spojené s ochutnávkou delikátních pokrmů, nápojů, např. zlatavého moku z Valašského pivovaru v Kozlovicích nebo vybraných vín z jihomoravských vinic. Myslíme na Vás a předáme dary potřebným.
Věříme, že nově pojatý a pestrý festivalový program naplní Vaše očekávání nebo je možná i předčí. Poděkování patří už nyní významným partnerům, médiím, umělcům, uměleckým řemeslníkům z domova i ze zahraničí, mistrům gurmánských specialit, organizátorům a samozřejmě Vám našim hostům – divákům a posluchačům.
Všichni, kdo Souznění připravují, se těší na společná setkávání. Přejeme vám klidné žití, hodně lásky a úspěšný celý rok.

Zdeněk Tofel, ředitel a dramaturg festivalu

Dovolte mi ještě jednou poděkovat za vše, co jste pro uskutečnění a parádní průběh letošního mimořádného 22. ročníku festivalu Souznění vykonali, slova díků a obdivu jsou zcela na místě. Vážím si nevšedního přístupu, kreativity a pracovitosti Vás všech. Jak už TO v životě bývá, někteří nám věřili méně, či vůbec, ale TĚCH, kteří věřili a zároveň nás podpořili, je mnohem více!

I z této perspektivy chci jednoduše říci: "Mám Vás rád a velice si Vás vážím/vážíme! Vítejte v košaté rodině Souznění, kterou budujeme takřka čtvrt století". Možná, že si ještě pořádně neuvědomujeme, co jsme společně dokázali, ale ohlasy jsou velice milé a pozitivní napříč celou naší zemí, ale i ze zahraničí. Děkujeme. Mimochodem, teď si vybavuji - jako 10ti letý synek jsem slyšel rozhlasový pořad Houpačka, který vysílal Československý rozhlas koncem 60. let minulého století a jeho moderátor Mistr Jiří Černý, který pouštěl i skvěle komentoval výbornou muziku, řekl asi toto: ...a děkujeme za Vaše krásné dopisy, my si je čteme vždy, když nás něco otráví...".

My určitě budeme rádi číst pozitivní ohlasy, ale také se ponaučíme z drobných chybiček. Je skvělé, že všechny koncerty můžete stále vidět a slyšet na YouTube na kanálech: Koncerty Českého rozhlasu a Festival Souznění.

Závěrem si dovolím připojit za všechny naše partnery a příznivce pěkný dopis náměstka MSK pana Lukáše Curyla, který nejenže má záštitu nad festivalem, ale převelice nám pomáhá k udržení kultury vůbec!
Přece jen si dovolím závěrem osobnější přístup. Poštou jsem obdržel velice milé dopisy, za všechny přikládám vzácná slova od pana Lukáše Curyla, která beru jako poděkování s vírou a nadějí s dedikací nám VŠEM.
Mistr Leoš Lev Janáček, rodák z Hukvald (z kraje odkud pochází řada z nás), jenž vycházel ve svých kompozicích, ve světě tak uznávaných, z domácích etnických kořenů, kdysi výstižně pronesl:
"Držím se kořene života svého lidu, proto žiju a nepodlehnu".
Děkuji Vám a těším se na další spolupráci. Nejenom Souznění, ale především "živá kultura" musí žít.
A vinšuju Vám šumné Vánoční období, dobré zdraví, lásku, toleranci a k tomu hodně čistě zahraných aj zazpívaných tónů aj kreativních počinů nejen v Novém roce.

S úctou a pozdravem Zdeněk Tofel.

www.souzneni-festival.cz

Zveřejněno 27.12.2020 v 20:29 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Zprávy horské služby
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
Sněhové zpravodajství
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba