Odborníci z Muzea regionu Valašsko zkoumají, zda vlastní ve sbírce světlo z TITANICU
15. dubna 2012 uplynulo 100 let, co ztroskotal ve své době největší zaoceánský parník na světě.
Titanic byl lodí velmi výjimečnou svým vybavením a komfortem. Nikoho by nenapadlo, že Titanic může mít něco společného s Valašskem. Ve sbírkách Muzea regionu Valašsko je světlo shodné se světlem v TITANICU, odborníci zkoumají, zda nepochází z bývalých skláren z Valašského Meziříčí.
Je duben rok 2012, přesně před 100 lety se stala velká námořní katastrofa, ztroskotal „nepotopitelný“ Titanic. Mohutná loď se skvostným interiérem byla určená především zámožným cestujícím.
A právě na základě dochovaných fotek interiéru Titanicu se začali historici z Muzea regionu Valašsko zabývat předměty, které obsahuje jejich sbírka. Ve sbírce se nachází stínidla z někdejších skláren firmy S. Reich & Co. ve Valašském Meziříčí, stejné světlo lze přitom spatřit i na fotografiích z interiéru Titanicu.
„Obrovské schodiště, které ústilo do velké jídelny, bylo rozděleno zábradlím. Na jeho konci byl sloup s postavou světlonoše - chlapečka se zdviženou pochodní, ukončenou elektrifikovaným plamenem. A tady se dostáváme k otázce, kterou si v muzeu klademe. Zda nepochází toto světlo z někdejších skláren firmy S. Reich & Co. ve Valašském Meziříčí? Že se tato stínidla na Valašsku vyráběla, máme doloženo několika muzejními exponáty,“ popisuje kurátorka, historička Ivana Martišková z Muzea regionu Valašsko.
„Uzavřená stínidla s motivem plamene vyráběly Reichovy sklárny od roku 1906, jak dokládají vzorníky skla dochované v místním muzeu. Plamínek byl zřejmě velmi populární – vyráběl se v různých velikostech a provedení celých sto let. Konkrétně stínidlo na fotografii ze sbírek Muzea regionu Valašsko bylo vyrobeno v roce 1998, za použití kovové formy z roku 1929. Tehdy bylo sklo navrženo pro londýnský trh. Firma S. Reich & Co., měla přitom už od roku 1865 svou obchodní pobočku i v Londýně. Je možné, že světlo zářící v nejluxusnějších prostorách Titanicu pocházelo z krásenských skláren. I když musíme podotknout, že přestože sklárny S. Reich & Co patřily na počátku 20. století k největším producentům osvětlovacího skla v Evropě, nebyly jedinou firmou, která stínidla ve tvaru plamene vyráběla. Najdeme je například i v sortimentu firmy J. Schreiber & Neffen A. G., u nichž je ale podobné stínidlo doloženo až k roku 1915,“ doplňuje kurátorka a historička umění, Kamila Valoušková z Muzea regionu Valašsko.
Pro zájemce bude ono slavné světlo k vidění na vlastní oči v zámku Kinských ve Valaškém Meziříčí od 13. května 2012. Skleněný plamen bude zářit v expozici věnované hasičským spolkům ve Valašském Meziříčí.
___________________________________________________________________
Kontaktní osoby: Mgr. Kamila Valoušková, Mgr. Ivana Martišková, Muzeum regionu Valašsko, www.muzeumvalassko.cz, Tel.: 571 611 764, 571 611 674 571, E-mail: valouskova@muzeumvalassko.cz, martiskova@muzeumvalassko.cz
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 17.04.2012 v 14:51 hodin