KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
BESKYDY A VALAŠSKO
  Dopravní přístupnost
Beskydy
Valašsko
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO BESKYDY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Kroj Valachů v Kozlovicích a okolí [ Lidové oblečení - kroj ]

Uvedeno se souhlasem souboru Valašský Vojvoda z Kozlovic. Děkujeme.

Kroj mužský - modré nebo zelenavé úzké nohavice, lemované po stranách hedvábím byly vtěsnané do vysokých bot se 7 - 8 záhyby (faldy) - podobny slováckým čižmám. Jejich okraj vpředu zdobil černý hedvábný třapec vzadu pod kolenem na nohavicích byl přišit třapec žlutý nebo zelený. Boty měly nízké opatky. Bílá, bavlněná košile se širokými rukávy modře lemovaná na rukávech výšivkou byla doplněná soukennou vestou - brunclékem většinou tmavě modré barvy. Byl pošitý kovovými kulatými knoflíky a premovaný pestře hedvábnou stuhou. Co knoflík - to střapeček. Na brunclík se oblékala kazajka z tmavě modrého nebo zeleného sukna, lemovaná hedvábím, vzadu s naskládanými záhyby (kozí dupky). Na zvláštní slavnost (svatba, pohřeb apod.) se místo kazajky oblékala tmavě zelená župica, bohatě zdobená kovovými knoflíky a lemovaná žlutým hedvábným třepením. Někdy se nosívaly i obyčejné delší pláště, které měly límce 3 až 4x nad sebou úzce složené. Na krk se volně uvazoval červený šátek, nohavice byly přepásány třikrát dokola dlouhým černým páskem se zdobeným kovem (vybíjáním).
Klobouky byly plstěné se širokou střechou a zužujícím se vyšším vrchem, kolem zdobené širokou aksamitovou stuhou se sponou. Sponu nosili pouze svobodní. Toto oblečení je sváteční.
Na všední den a práci nosili muži místo čižem krpce. Ty byly nízké, volné, kožené a každý si je vyráběl sám. Do nich se obouvaly huněné kopyca (něco jako nepletená ponožka). Místo zdobených nohavic se obouvaly huněné bílé, mladí chlapci pouze plátěné. Místo zelené župice (haleny) oblékali bílou, huněnou. Všední košile bývaly také z hrubšího plátna (hrubého nebo pačesného), z tenkého se šily košile pro oblečení sváteční.

Ženský kroj - nejdůležitějším šatem bývaly kasanky a přednice. Kasanky (sukně zadní) na všední den se nosívaly z hrubého plátna (scuchané) sváteční černé - vyleštěné. Ušití této sukně, bohatě řasené, si vyžádalo i 10m plátna. V předu nebyla sešitá, svazovala se šňůrkou nebo páskou. Přednice (zástěry) bývaly modře kvítkované, červené nebo pásované z plátna, později mušelínové. Na všední den se nosily plátěné.
Pod rukávce, modře nebo černě vyšívané, se oblékal rubáč, plátěný spodní šat bez rukávu délky ke kolenům. Někdy se nosilo k němu přišité oplečí pod krkem s mašličkou. Ke svátečnímu kroji patřila červená nebo černá kordulka, hluboko vystřižená, bohatě zdobená prémováním se střepečky vzadu s tajlemi (kozí dupky). Ke všednímu kroji patřil více soukenný černý lajblík s rukávy, lemovaný hedvábnou šňůrkou, vzadu opět s tajlemi. V zimě se nosily kožichy - dubeňáky až po paty, lemované aksamitem. V létě se žena odívala buď bílým lněným obrusem s červeným pasem a zdobeným třapečky, u bohatších široce vyšívaným hedvábím.
Na hlavách svobodná děvčata buď nenosila nic, nebo na vlasy rozčesané na patec a vzadu spletené do lelíku (copku). Do něho vpletená červená mašle s pentlemi vázala bílý šátek z jemného plátna. Vdané ženy nosily vlasy pod šátkem zakryté bílým čepcem (síťkou) se širokým vyšívaným okrajem. Čepec také musely nosit ženy padlé (neprovdané matky). Po cestách našich formanů se zbožím do Lipska začali k nám dovážet šátky ze sametu, tzv. lipské, které se rovněž staly součástí svátečního kroje.

Nejnošenějším obutím pro všední den byly krpce, do nichž se obouvaly punčochy z brunatné ovčí vlny. Byly dvojí, tzv. ubírací - dlouhé se samými záhyby a vytahovačky. Jinak se ve všední den nosily střevíce bez lemování a podpatků. Na svátek brávaly se soukenné červené, fialové, černé nebo šedé uprostřed s mašlí. Později přišly do módy tzv. jančary, častěji kožené s dírkami a lemováním. Podpatky k červeným střevícům - špalík dřeva, obtažený červeným suknem si zhotovovali lidé doma sami.
Takový byl kroj Valachů v Kozlovicích a okolí. Skromný a užitkový z toho, co si lidé sami vypěstovali a dovedli zpracovat. Obuv z vepřové kůže (krpce), oděv ze lnu a ovčí vlny, doma zpracovaný tkalci na plátno a huně. Domácí švadleny kroje šily a vyšívaly. Z těchto pramenů čerpají i členové souboru Valašský vojvoda z Kozlovic.

Sváteční kroj - lendrový
Muž - černé nohavice do vysokých bot, tmavý brunclék na bílé košuli a na ní tmavá zdobená kazajka a klobouk - hucan
Žena - černá růžovaná vlněná sukně s bleděmodrou zástěrou, vespod rubáč, sametový černý lajblík, vyšívaný sametový (lipský) šátek, pod ním vyšívaný čepec - zuberské vyšívání, šněrovací jančary.

Kozlovští ženiši v kroji
Muž - vysoké boty, černé nohavice, košula, černá kazajka s voničkou
Žena - bílé rukávce, vespod rubáč, černá zdobená sametová kordulka, černá leštěná kasanka, tmavě zelená přednice s lémy, květinová korunka na hlavě.

Kroj všední ženský - mladá děvčica
Plátěná kasanka, modrotisková přednice, rubáč, rukávce, kordulka černá, tmavě modrá, červená, pruhované punčochy (vytahovačky), krpce.

Polopracovní oblečení
Bílé, vyšívané rukavce, rubáč, bílý vyšívaný čepec (mřežka), černá leštěná kasanka a přednice, pruhované punčochy, krpce.

Kroj sváteční - vdaná žena
Černá vyleštěná kasanka i přednice, rubáč, lemovaný lajblík, vyšívaný čepec a lipský šátek s výšivkou, jančary.

Kroj sváteční - mladá děvčica
Bílé vyšívané rudávce, vespod rubáč, černá leštěná kasanka a mušelínová zástěra zdobená krajkou.

Sváteční kroj
Rukávce s okružím, rubáč, červená hedvábná zdobená kordulka, tmavě zelená kasanka, zdobená portami, jančary, přes ruku vyšívaná plachta.

Tyto kroje jsou vytvořeny nové podle dochovaných popisů.
Popis vyhotovila Marie Prudká - vedoucí vlastivědného kroužku při OÚ Kozlovice.
Souhlas s jeho zveřejním poskytl 11.7.2005 SLPT Valašský Vojvoda.
Soubor lidových písní a tanců Valašský Vojvoda
ukázky krojů

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 08.12.2005 v 04:11 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Zprávy horské služby
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
Sněhové zpravodajství
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba